Biznes i gospodarka

Co robić, gdy puka komornik?

Jeśli masz dług, ale go nie spłacasz, może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne. Windykator nie ma prawa wejść do Twojego mieszkania, ale takie prawo przysługuje komornikowi

 Jeśli nie spłacasz długu, prędzej czy później trafisz na listę dłużników, a ściąganiem należności zajmie się pracownik firmy windykacyjnej lub komornik.

Pracownik firmy windykacyjnej może chcieć nachodzić i nękać klienta w jego domu, ale nie ma takiego prawa. Jeśli jednak zapuka komornik, masz obowiązek wpuścić go do środka. Co więcej, nie ma sensu go unikać, gdyż może to jedynie pogorszyć sprawę. Udawanie, że nie ma nas w domu, kłótnia z wyzwiskami przy świadkach to najgorsze wyjście. Nie warto też ignorować wezwań od komornika – poczta i tak powiadomi go, że list został dostarczony. Zamiast udawać, że sprawa nas nie dotyczy, lepiej przedstawić swoją trudną sytuację materialną.

Może się okazać, że możliwa będzie spłata długu w ratach, choć na pewno nie pomniejszy samej kwoty. Wysokość rat oraz termin spłaty to jednak kwestie do ustalenia. Jeśli ustalicie kompromis, będziesz zobowiązany postępować zgodnie z ustalonymi zasadami.

Zdarza się jednak, że komornik dla celów prywatnych chce wykorzystać trudną sytuację dłużnika. Zwykle mocno nadużywa swojej władzy, np. nalicza bardzo wysokie koszty egzekucji lub potrąci kwotę z pensji, nawet wtedy, gdy wynosi ona tyle, co minimalne wynagrodzenie. Wtedy dłużnik ma prawo go zaskarżyć – pismo skierowane zostanie do sądu rejonowego. Jeśli zostanie uznana, komornik zostanie upomniany i zobowiązany do stosowania się do nowych przepisów.

Dowiedz się więcej o tym co może komornik na stronie: komornikskora.pl