Biznes i gospodarka

Kredyt hipoteczny – czego może żądać od nas bank?

Wielu osób marzących o własnym mieszkaniu decyduje się na kredyt hipoteczny. Jeśli nie wiesz, czego się spodziewać, przeczytaj poniższy tekst. Podpowiadamy, czego bank może od Ciebie żądać.

Dla większości osób, które planują wziąć kredyt hipoteczny, zgromadzenie potrzebnych dokumentów nie jest prostą sprawą i spędza sen z powiek. W banku trzeba zwykle przedstawić wiele umów, zaświadczeń itd. Można skorzystać ze wsparcia doradcy finansowego, a wtedy cała papierkowa praca spadnie na jego barki, ale za to będziemy musieli zapłacić. Często nie są to małe kwoty. Jeśli zależy nam na tym, aby wydać jak najmniej, dobrze jest zająć się tym osobiście.

Pierwszym krokiem jest wizyta w banku, a właściwie w wybranych bankach, aby sprawdzić, który z nich zaoferuje nam kredyt na najlepszych warunkach. Musimy wiedzieć, że my także jesteśmy ważnym klientem dla banku, więc można starać się negocjować.

Ważną kwestią dla banku będzie nasza wypłacalność – pracownicy banku będą musieli sprawdzić, czy na pewno będziemy w stanie spłacać zobowiązanie. Najpierw musimy złożyć wniosek o kredyt. Inne wymagane dokumenty mogą się różnić zależnie od banku. Trzeba przedstawić m.in. dowód osobisty ze zdjęciem i drugi dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport lub prawo jazdy), decyzję o intercyzie lub separacji – jeśli nas dotyczy.

Jednak najważniejszym dokumentem dla banku jest informacja o wysokości naszych stałych zarobków – regularnie wpływających, najlepiej co miesiąc. Zwykle jest to zaświadczenie z pracy, wyciąg bankowy jako dowód otrzymywania pensji, wpływów finansowych z trzech miesięcy lub pół roku. Niektóre banki życzą sobie także zeszłoroczne zeznanie podatkowe. Są to podstawowe dokumenty, o które poprosi zapewne każdy bank.

Musimy też dostarczyć dokumenty dotyczące wybranej przez nas nieruchomości. Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, będzie to m.in. umowa z deweloperem, wypis z ewidencji gruntów, odpis z księgi wieczystej gruntu, prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę itp. Jeśli kupujemy mieszkanie od kogoś, z rynku wtórnego, trzeba przedstawić umowę przedwstępną nabycia nieruchomości, notarialny odpis z księgi wieczystej, potwierdzenie, że sprzedający ma prawo do dysponowanie nieruchomością.

Warto skrupulatnie wszystko przygotować, gdyż od tego zależy decyzja banku, czy udzieli nam kredytu.