deski tarasowe
dom

Projektujemy taras – jaki materiał wybrać?

Taras to jedno z miejsc w domu, które są dla nas najważniejsze w sezonie letnim. Można tu wypocząć z książką, zjeść śniadanie czy poopalać się, a także urządzić grill z rodziną lub znajomymi. Jego odpowiednie urządzenie ma kluczowe znaczenie – praktyczne meble, stylowe okiennice oraz oryginalne dekoracje urozmaicą przestrzeń. Z czego jednak wykonać taras i jego kluczowe elementy?

Tarasy drewniane – idealne miejsce na domowy relaks

Tarasy stanowią praktyczne i estetyczne połączenie salonu z ogrodem. Popularnym rozwiązaniem są panele wykonane z drewna, gdyż idealnie współgrają z okiennicami z tego samego materiału, dodają też całej aranżacji przytulnego charakteru. Drewno egzotyczne zapewnia szerokie możliwości, ale można też zdecydować się na kompozyt. 

Okiennice drewniane – element dekoracyjny 

Drewniane okiennice (dostępne np. pod adresem: https://artel-art.pl/oferta/okiennice/) posłużą jako oryginalna zewnętrzna osłona okna. Stanowią też dodatkową ozdobę, nadają budynkowi urokliwego charakteru, a dodatkowo zapewniają prywatność i ochronę przed promieniami słonecznymi, wiatrem czy opadami atmosferycznymi. Pozwalają jednak na wentylację pomieszczeń i ich doświetlenie naturalnym światłem słonecznym. Sprawdzą się w domach, ale też pensjonatach czy agroturystyce.

Okiennice drewniane można wykonać na zamówienie, odpowiednio do wymiaru okna. Do wyboru są różne sposoby otwierania, kolory, wzory oraz kształty – można dopasować je również do okien o niestandardowych kształtach, m.in. łukowych, okrągłych, trapezowych, trójkątnych. Znaczenie ma też wybór okuć – dzięki nim można je zamontować do okien, muru lub drewnianych opasek. By podnieść komfort użytkowania, można zainwestować również w napęd elektryczny do ich otwierania i zamykania.

Meble na taras

Ich wybór zależy od stylu, w jakich chcemy urządzić taras – w nowoczesnych ogrodach sprawdzą się meble z lekkiego aluminium lub modnego i wytrzymałego technorattanu, a w rustykalnych można ustawić meble żeliwne lub wiklinowe. W ogrodach zaprojektowanych w stylu boho ładnie prezentować się będą meble i dodatki z wikliny. Zawsze uniwersalnym wyborem będą z kolei meble drewniane, brązowe albo pomalowane na biało lub szaro. 

Ważny, by taras był spójny, a poszczególne elementy tworzyły harmonijną całość. Jednak wybór mebli i innych elementów to jedynie pierwszy krok w urządzaniu ogrodowej przestrzeni – najważniejszą rolę pełni tu naturalna roślinność.