Firma

Zawody przyszłości – TOP 3

Zastanawiasz się, jaki zawód wybrać lub na co się przekwalifikować? Kilka podpowiedzi znajdziesz poniżej – zachęcamy do lektury.

Prognozowanie zawodów przyszłościowych może wydawać się nieuzasadnione, gdyż rynek pracy dynamicznie się zmienia. Można jednak przewidzieć chociaż niektóre trendy obowiązujące za 3, 5 czy więcej lat. Poniżej kilka zawodów, które na pewno pomogą odnieść sukces i mogą zapewnić stałą i dobrze płatną pracę.

Programista stron internetowych, project manager, brand manager, trener personalny, robotyk, grafik, serwisant sprzętu elektronicznego – to kilka zawodów, które pozwalają zrobić karierę. Są przyszłościowe, ale można odnieść sukces już dzisiaj. Podpowiadamy, jakie są zarobki w tych branżach, a także, ile potrzeba czasu, by zdobyć niezbędne kwalifikacje do ich wykonywania.

Branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się na całym świecie – do 2020 roku dla informatyków z Unii Europejskiej E będzie aż 825 tys. miejsc pracy (dane z raportu UE). W Polsce wciąż brakuje specjalistów IT – wiele osób zapisuje się zatem na studia, ale coraz więcej kończy też specjalistyczne kursy, zdobywa wiedzę samodzielnie lub korzysta ze szkoły programowania online. Często chcemy przebranżowić się z innych zawodów – nie brakuje np. nauczycieli czy matek na urlopie macierzyńskim. Podstawy w zawodzie front-end developera można uzyskać już w ciągu kilku tygodni – początkujący zarabia od ok. 3 tys. zł brutto, ale miesięczne wynagrodzenie szybko rośnie.

Kiedyś robotyka dziwiła, dzisiaj to jeden z przyszłościowych specjalistycznych kierunków. Programowanie robotów przemysłowych staje się coraz popularniejsze – do niedawna była to branża z filmów science fiction, ale obecnie w fabrykach codzienne pracują roboty, a ich liczba rośnie. Specjaliście potrafiący ich programować są zatem na wagę złota. Na przykład w Korei Południowej na 10 tys. pracowników przypada aż 437 robotów. W Polsce (wg raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową z 2015 r.) tylko 19 robotów, ale liczba ta będzie systematycznie rosnąć. Specjalista w branży automatyki i robotyki zaczyna od ok. 4,2 tys. zł brutto/miesiąc.

Maleje liczba osób zajmujących się w diagnozowaniem usterek i naprawą sprzętu elektronicznego, a niezwykle dynamiczny postęp technologiczny sprawia, że urządzeń przybywa, są coraz bardziej zaawansowane i czerpią z nowych technologii. Naprawa sprzętu jest zaś działaniem proekologicznym, czyli może przyczynić się do ochrony klimatu. Prawdopodobnie specjaliści i serwisanci sprzętu elektronicznego będą na nowo pożądani na rynku pracy – ich zarobki zaczynają się zaś od ok. 3,5 tys. zł brutto.

Zawodów przyszłości jest co prawda więcej – zapotrzebowanie na pracowników do działów IT, nawet z podstawami programowania, zdecydowanie jest jednak największe.

Kkw, fot.jarmoluk/Pixabay